Powrót

Dzień Dziennikarza Sportowego – 10 najciekawszych publikacji

2 lipca to Światowy Dzień Dziennikarza Sportowego. To okazja, aby docenić sprawozdawców, twórców treści i dziesiątki osób niewidocznych na co dzień, a pracujących na sukces redakcji sportowych. Publicon Sport docenia ich wysiłek, a w ten szczególny dzień postanowił wyróżnić najlepsze publikacje powstałe w ostatnich 12 miesiącach.

Sport to emocje. Także w jego relacjonowaniu, docieraniu do kolejnych informacji oraz wyrażaniu opinii na jego temat. Rywalizacja o czytelnika potrafi być równie bezpardonowa jak boiskowe zagrania, jednak zwycięzcą tych zmagań jest czytelnik, widz lub słuchacz. 

W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczący rozwój oraz digitalizację mediów. Redakcje częściej stawiają na multimedialne treści, przygotowują jakościowe materiały, chcą komunikować się z odbiorcami w social mediach. Między sobą rywalizują nie tylko na poziomie szybkości dostarczania informacji, ale jej jakości także pod względem prezentacji.  

2 lipca to Międzynarodowe Święto Dziennikarzy Sportowych.

Jako Publicon Sport bierzemy aktywny udział w kształtowaniu sportowej sfery w Polsce, stąd nasze zainteresowanie rynkiem mediów. Dostrzegamy ważne tematy, obserwujemy, jak budowane są opinie i wierzymy w misję prawdziwego dziennikarstwa. 

W takim dniu postanowiliśmy wyróżnić materiały, które naszym zdaniem, reprezentują najważniejsze wartości w tym trudnym zawodzie. W wyróżnionej dziesiątce artykułów znalazły się zarówno trudne tematy społeczne, jak i ciekawie przedstawione zagadnienia. Analizy przypadków i wywiady wykraczające daleko poza analizę ostatniego meczu.

Społecznie ważne

Według jednej z wielu definicji dziennikarstwa, ma ono pomóc odbiorcy rozszerzyć wiedzę o świecie. Sprawuje także funkcję kontrolną i powinno informować o nieprawidłowościach.

W tekście Marka Wawrzynowskiego oraz Dariusza Farona opublikowanym na łamach Wirtualnej Polski ujawniono trwający przez wiele lat groźny proceder w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Łomiankach. W reportażu "Pamiętaj, że jesteś zerem" padły poważne oskarżenia pod adresem znanego trenera. 14 koszykarek oskarżyło go o znęcanie się psychiczne. Miał również dopuścić się molestowania.   

Sprawa ma swój koniec na sali sądowej, o czym informuje krzykliwe ogłoszenie, kiedy ponownie próbujemy przeczytać tekst po miesiącach od jego publikacji.

Zobaczyć drugą stronę

W erze smartfonów i przenoszenia naszego życia do sieci coraz większą rolę w dziennikarstwie odgrywają także materiały audiowizualne. Odbiorcy coraz chętniej słuchają podcastów, ale również sięgają po dłuższe formaty wideo, w których poznają bohatera z każdej strony.

W tym gatunku wyspecjalizowali się Mateusz Święcicki, prowadzący wspólnie z Filipem Kapicą kanał 2AngryMen na YouTube. Regularnie zamieszcza reportaże ze swoich dziennikarskich wyjazdów w różne krańce świata. W jednej z najnowszych publikacji przedstawił historię Nicoli Zalewskiego, reprezentanta Polski, który świetnie radzi sobie we Włoszech.

Format reportażu telewizyjnego w kategorii sport nie jest czymś oczywistym w polskiej telewizji. Przy nagromadzeniu wydarzeń sportowych stacje nie decydują się często na tego typu materiały. Być może zmieni się to po emisji serialu “Sędziowie” na antenach CANAL+ SPORT. Redakcja przygotowała 9 odcinków, w których przedstawiali arbitrów PKO BP Ekstraklasy. 

Praca nad tym projektem pokazała, jak można wykorzystać relacje na linii nadawca - organizator rozgrywek. Widz ma szansę poznać zakulisową pracę rozjemców piłkarskich widowisk, a przede wszystkich komunikację z sędziami VAR, co w futbolu w 2022 roku było do tej pory jedną z niewielu kwestii, o której kibice nie wiedzą jeszcze wszystkiego. 

Przykładem dziennikarza, który doskonale odnalazł się w erze mediów społecznościowych jest Tomasz Ćwiąkała, komentator CANAL+ SPORT, który swoją pracę w zawodzie rozpoczynał jako redaktor portalu internetowego. 

Poza komentowaniem spotkań, Ćwiąkała prowadzi swój kanał na YouTube, na którym odnosi się do najnowszych wydarzeń w świecie piłki. Jest znany z biegłości we władaniu językami hiszpańskim i portugalskim. Znajomość tego drugiego pozwoliła mu zaistnieć w Brazylii. Podczas zamieszania związanego z przenosinami Paulo Sousy z reprezentacji Polski do Flamengo nagrał odcinek w tym języku, który stał się jego najpopularniejszym filmem.

Zrozumieć świat 

Przez sport można tłumaczyć świat i zachodzące w nim zjawiska. W minionym roku nie zabrakło tekstów, którymi dziennikarze sportowi próbowali nam przybliżyć wydarzenia społecznie ważne łącząc to ze sportowym kontekstem.

Tak z pewnością można traktować wywiad Jakuba Białka z Omarem Haydarym na Weszlo.com. Reprezentant Afganistanu opowiedział o swoich przemyśleniach na temat wydarzeń w jego ojczyźnie, po czym z pewnością przybyło mu więcej wrogów. Artykuł "Kobiety są nagrodą dla Talibów za to, że kogoś zabiją". Haydary o sytuacji w Afganistanie powstał tuż po przejęciu władzy przez Talibów, więc tłumaczy zawiłości sytuacji politycznej. 

Z ciekawym tematem zmierzył się redakcyjny kolega Białka, Jan Mazurek, który w swoim tekście zajął się postacią Janusza Walusia oraz rosnącej do niego sympatii wśród ugrupowań kibicowskich w Polsce. Waluś w 1993 roku zamordował lidera partii komunistycznej w RPA, Chrisa Haniego. Został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności, a po wielu latach w areszcie rozpoczął się kult jego osoby. 

Z polskich stadionów płyną masowe wyrazy poparcia, a także pomoc finansowa. Intrygujący przypadek szczegółowo opisał Mazurek, który rozmawiał z autorami dwóch książek na temat Polaka i próbował dociec, skąd taka popularność pośród najbardziej zagorzałych szalikowców i dlaczego akurat teraz.

W naszym zestawieniu występują głównie teksty opisujące bieżące wydarzenia na świecie, ale chcielibyśmy wyróżnić także niezwykle ciekawe przedstawienie bohatera z przeszłości. Michał Winiarczyk z Newonce.Sport dotarł do Jody’ego Schecktera, mistrza świata Formuły 1 z 1979 roku, z którym porozmawiał o tym jak zbił fortunę na symulatorach broni palnej w USA czy stworzył ekologiczną farmę o powierzchni tysiąca hektarów.

Na czynniki pierwsze

Dziennikarstwo to również, a może nawet przede wszystkim, głębokie spojrzenie na badany problem.  

Postanowiliśmy wyróżnić redakcję portalu SportMarketing.pl, która międzynarodowy dzień kobiet postanowiła wykorzystać do stworzenia rankingu najbardziej wpływowych kobiet w polskim sporcie. Publikacja wywołała spore poruszenie w branży, a same zainteresowane ciepło przyjęły wyniki plebiscytu. 

Poruszenie, nie tylko w Polsce, wywołała publikacja Rafała Hydzika z TheSport.pl, który opisał zjawisko nazywania kolejnych piłkarzy "nowym Messim" bądź "kolejnym Ronaldo". Prześledził kariery wielu zawodników okrzykniętych wielkimi talentami, dla których takie porównania często stały się przekleństwem. 

Z kolei Marek Wawrzynowski znany jest piłkarskim kibicom zgromadzonym na Twitterze z licznych debat na temat szkolenia młodzieży w naszym kraju. W ostatnich tygodniach przełożył to na długą analizę zatytułowaną "Jak Polska stała się maruderem Europy", który boleśnie punktuje największe mankamenty w polskim futbolu.

Drodzy Dziennikarze...

pragniemy życzyć Wam wszystkiego najlepszego - niech nie zabraknie Wam pasji i chęci do podejmowania kolejnych ważnych i ciekawych tematów. Obyście mieli okazję pisać jedynie o sukcesach, wybitych rezultatach oraz wschodzących gwiazdach polskiego sportu.