Tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa (jeszcze dwa miesięce temu cały świat żył śmiercią Kasema Sulejmaniego i potencjalnym konfliktem zbrojnym na Bliskim Wschodzie) oraz olbrzymia skala epidemii (w momencie pisania tego tekstu liczba zarażonych – według Światowej Organizacji Zdrowia – przekroczyła 416 tysięcy) odsłoniły nowe zjawiska medialne, zmusiły branżę do szybkiego uczenia się liczb, wyciągania z nich wniosków i precyzyjnego planowania tego, co „po kryzysie” .
Najwięksi wydawcy, giganci zarządzający portalami społecznościowymi, dziennikarze i środowiska opiniotwórcze – wszyscy starają się dziś dostosować do rzeczywistości, która radykalnie przyspieszyła. O ile w branży kreatywnej o nadchodzącej zmianie mówi się od zawsze, to tym razem przyszła naprawdę. Ograniczenia związane z przemieszczaniem się, odwołanie imprez masowych, jedna wielka społeczna kwarantanna, rezygnacja ze wszystkiego, co jeszcze kilka tygodni temu traktowaliśmy jako normę naszego życia sprawiły, że ewolucja w konsumowaniu mediów z dnia na dzień stała się rewolucją.
Na nowo definiowana jest rola telewizji i portali informacyjnych (to na nich spoczywa duży ciężar w zarządzaniu kryzysem – to one w skali makro relacjonują epidemię milionom osób, które zostały w domach), kolejne tygodniki (w naszym kraju chociażby Wprost i Do Rzeczy) zawieszają swoje papierowe wydania, bardzo szybko wzrasta popularność aplikacji typu home delivery.
Przyglądamy się tym zmianom. W ostatnich dniach stworzyliśmy subiektywny ranking źródeł, z których można czerpać informacje na temat koronawirusa. Te oficjalne, sprawdzone i rzetelne, a także te, które w obliczu pandemii są proaktywne, wyznaczają trendy i choć trochę pozwalają nam przewidywać, jaką rzeczywistość zastaniemy „po COVID-19”.
ORGANIZACJE PUBLICZNE I AGENDY RZĄDOWE
Strona Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), instytucji na której spoczywa olbrzymia odpowiedzialność za światowy kryzys; regularnie publikuje sprawdzone, aktualne dane na temat liczby zachorowań, przebiegu pandemii, odpowiedzi na wszystkie pytania pojawiające się w związku z wirusem.
ttps://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
Strona Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, niezależnej agencji Unii Europejskiej odpowiedzialnej za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi.
https://www.ecdc.europa.eu/en
Dedykowana koronawirusowi podstrona na portalu rządowym – główna agenda rządu Mateusza Morawieckiego zajętego regularną wojną z fake newsami; publikuje głównie potwierdzone informacje na temat skali zarażeń, stan przygotowania służby zdrowia do walki z epidemią, przydatne informacje dla uczniów, rodziców, przedsiębiorców, osób pozostających w kwarantannie domowej.
https://www.gov.pl/web/koronawirus
Strona internetowa Ministerstwa Zdrowia oraz konto resortu na Twitterze. To tutaj opinia publiczna jest po raz pierwszy informowana o kolejnych, potwierdzonych wynikiem testów, przypadkach zachorowań na koronawirusa oraz zgonów.
https://www.gov.pl/web/zdrowie/
https://twitter.com/MZ_GOV_PL
Strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
To tutaj należy poszukiwać sprawdzonych informacji na temat zasiłków opiekuńczych, świadczeń z powodu poddania się kwarantannie czy uprawnień przedstawicieli sektora MŚP wynikających z tak zwanej tarczy antykryzysowej.
https://www.zus.pl/
OPEN DATA
Trendy analizowane na bieżąco przez Google:
https://trends.google.com/trends/story/US_cu_4Rjdh3ABAABMHM_en
Sekcja poświęcona koronawirusowi w jednym z wiodących globalnych serwisów analitycznych ourworldindata.org:
https://ourworldindata.org/coronavirus-source-data
Dane agregowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób:
https://qap.ecdc.europa.eu/public/extensions/COVID-19/COVID-19.html
INSPIRUJĄCE PRZYKŁADY WIZUALIZACJI DANYCH
https://coronavirus.jhu.edu/map.html
https://www.washingtonpost.com/graphics/2020/world/corona-simulator/
https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-the-hammer-and-the-dance-be9337092b56
SAMORZĄDOWCY
Oprócz rządu to właśnie na nich spoczywa duży ciężar zarówno podejmowania konkretnych działań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się koronawirusa (komunikacja publiczna, szpitale), jak i informowania społeczności lokalnych o rozwoju epidemii. Wielu z nich – jak chociażby we Wrocławiu czy Gdańsku – udało się w ostatnich tygodniach prowadzić rzetelną, transparentną i wielokanałową komunikację (regularne sprawozdania online, duża responsywność w odpowiedzi na wątpliwości mieszkańców).
https://www.facebook.com/sutrykjacek/
https://www.wroclaw.pl/portal/koronawirus-we-wroclawiu-serwis-specjalny
https://www.facebook.com/A.Dulkiewicz/
https://www.gdansk.pl/koronawirus
DOBRE PRAKTYKI MEDIALNE
Interdyscyplinarny FAQ na temat koronawirusa i epidemii opublikowany i aktualizowany na łamach The Washington:
https://www.washingtonpost.com/health/2020/02/28/what-you-need-know-about-coronavirus/?arc404=true
Codzienny Poradnik Antykryzysowy Gazety Wyborczej wydawany online i offline, w codziennym wydaniu papierowym gazety:
https://wyborcza.pl/0,128956.html?tag=Codzienny+Poradnik+Antywirusowy
Sekcje dedykowane koronawirusowi w największych polskich portalach branżowych piszących o biznesie, gospodarce i finansach: