Podłącz się! do sieci. Akcja społeczna dedykowana seniorom - Publicon

Podłącz się! do sieci. Akcja społeczna dedykowana seniorom

Klient: Mobile Vikings
W lutym 2018 roku rozpoczęliśmy szereg działań w ramach akcji społecznej Podłącz się!, skierowanej do osób starszych. Wspólnie z Mobile Vikings wyszliśmy z założenia, że seniorzy nie tylko chętnie dowiedzieliby się, jak korzystać ze świata online, ale także - a może przede wszystkim - jak wnieść do niego coś od siebie, wzbogacić internet o unikatowe treści i tworzyć nowy, dojrzały content.

Zaproszenie do dialogu międzypokoleniowego

Odkąd cyfryzacja stała się machiną napędzającą świat, trzeba liczyć się z tym, że funkcjonują obok nas osoby, dla których zachodzące zmiany nie są łatwe w adaptacji. Mowa głównie o osobach starszych - postępujący proces starzenia społeczeństwa potęguje zjawisko cyfrowego wykluczenia. To dlatego coraz więcej firm podejmuje próbę włączenia seniorów do obszarów życia, w których dotychczas nie funkcjonowali. Wspólnie z Mobile Vikings również odpowiedzieliśmy na tę potrzebę, ale do zagadnienia podeszliśmy na swój sposób. Działania podejmowane w ramach Podłącz się! pokazują przede wszystkim, ile radości może dać międzypokoleniowa wymiana doświadczeń. Za cel akcji postawiliśmy sobie podjęcie takich działań, które pozwoliłyby osobom starszym poznać odpowiednie narzędzia i w rezultacie móc dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszym pokoleniem. Pokoleniem, które odpowiedzi i inspiracji szuka dziś przede wszystkim w sieci.

Sonda uliczna

Uznaliśmy, że w celu lepszego zrozumienia potrzeb seniorów warto sprawdzić, jak oni sami zapatrują się na świat online - jak zaczęła się ich przygoda z internetem, czy chętnie korzystają z sieci i co jest ich zdaniem największą zaletą/wadą internetu.

Cykl warsztatów

We współpracy z Wrocławskim Centrum Seniora w maju 2018 roku rozpoczęliśmy cykl szkoleń dedykowany seniorom. W trakcie spotkań dla kilkunastoosobowych grup mieliśmy okazję i przyjemność wprowadzić naszych uczestników do świata wirtualnego, opowiedzieć o tajnikach social media, uczulić na wszechobecne w sieci fake newsy czy pokazać aplikacje mogące ułatwić ich codzienne życie.

Wspólne gotowanie

Do współpracy przy kolejnym działaniu zaplanowanym w ramach Podłącz się! zaprosiliśmy Łukasza - blogera kulinarnego, twórcę food2 i Panią Stanisława - wrocławską seniorkę. Łączy ich miłość do gotowania, dzieli – różnica pokoleń. Seniorzy są wszędzie, ale zdecydowanie brakuje ich w sieci. My postanowiliśmy to zmienić, zestawiając ze sobą osobę młodą, mocno związaną ze światem online i starszą, która gotowania uczyła się jeszcze ze starych notesów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Cyfrowy Speed Dating dla seniorów

We wrześniu w Dolnośląskim Centrum Filmowym - kinie przyjaznym seniorom - odbyło się spotkanie pod nazwą “Seniorzy i Młodzi o technologiach, czyli Cyfrowy Speed Dating”. Wydarzenie było kolejnym etapem podłączania seniorów do świata online w ramach “Podłącz się!”. Ostatecznie udało nam się przeprowadzić około 100 krótkich rozmów i odpowiedzieć na szereg pytań - zarówno tych najprostszych - jak ustawienie budzika w telefonie, jak i bardziej zaawansowanych - dotyczących płatności smartfonem. W rolę technologicznych ekspertów wcielili się pracownicy Mobile Vikings oraz Publicon.

Prelekcje ze znanymi seniorami

Żeby przybliżyć starszym temat aktywności w sieci na początku grudnia zorganizowaliśmy spotkanie pod nazwą “Senior potrafi! O tym, jak stawiać pierwsze kroki w sieci po 50.”. Do współpracy zaprosiliśmy znane influencerki 50+, które opowiedziały o tym, jak one same rozpoczęły swoją przygodę z internetem. Pani Magdalena Jakubiec z Perły w wielkim mieście oraz Małgorzata Douglas z I am every woman podkreślały, że internet to doskonały sposób na wyrażenie siebie, dzielenie się swoją wiedzą z innymi i rozwijanie swoich pasji - bez względu na to czy jest to ogrodnictwo, gotowanie, czy jak w ich przypadku - moda.

Budując strategię dla Podłącz się! nie chcieliśmy powielać powszechnej opinii, że poruszanie się w świecie wirtualnym jest za trudne dla osób starszych. Zamiast ustępować początkowej niechęci i strachowi seniorów przed czymś nowym, postanowiliśmy pomóc im w podłączeniu się do świata wirtualnego i zachęcić do aktywnego uczestniczenia w tworzeniu internetowego contentu. Sama akcja spotkała się z pozytywny odbiorem społecznym i widocznym zaangażowaniem osób starszych w prowadzone na przestrzeni tych kilku miesięcy działania.

You are good. Get better.
0

Twój koszyk