Prosto z serca - nowy wizerunek Powiatu Piotrkowskiego - Publicon

Prosto z serca – nowy wizerunek Powiatu Piotrkowskiego

Klient: Powiat Piotrkowski
O pomoc w opracowaniu marki lokalnej dla tych pięknych terenów poprosili nas urzędnicy starostwa. A ponieważ narodziny nowej marki lubimy poprzedzać głębokim researchem i szczegółową „wizją lokalną”, w połowie sierpnia wybraliśmy się na miejsce, żeby zasięgnąć języka w terenie. I – jak na wrocławskich mieszczuchów przystało – od razu się zakochaliśmy. 

Idea

Powiat piotrkowski jest położony w samym centrum Polski i w ponad 70% obejmuje tereny rolnicze. Miejscowe pola uprawne, lasy, łąki i meandry Pilicy to niezwykle malownicze krajobrazy, które uzupełnia wyjątkowo czyste powietrze, sielskość i panujący tu spokój.

Mieszkańcy powiatu to pracowici, uczciwi i niezwykle pomocni ludzie, o czym przekonaliśmy się sami. Stoi za nimi pasja i tradycja, często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Także produkty, które wytwarzają, mają swoje unikatowe historie. We wszystko, co robią, wkładają całe swoje serce…

…co przykuło naszą uwagę w strategicznych pracach nad nowym brandem. Snując historię przyszłej marki, zauważyliśmy, w jak wyrafinowany sposób symbolika serca przenika i oplata jej DNA: Położonego w sercu Polski regionu, którego flagowe cechy to życzliwość, autentyczność i serdeczność mieszkańców. Wytrawne oko dostrzeże, że nawet obrys granic powiatu nie jest tutaj przypadkowy.

Znak

W projekcie znaku zdecydowaliśmy się jednak odejść od klasycznego sposobu przedstawienia serca. Kojarzony z walentynkami i przesycony słodyczą czerwony emblemat zamieniliśmy na anatomiczny obrys serca człowieka, poprowadzony rysunkową kreską. W efekcie narodził się symbol odzwierciedlający autentyczność i pracowitość mieszkańców tego regionu Polski. 

Odręczny rysunek pełni jeszcze jedną ważną rolę – nadaje znakowi charakteru unikatowości. Wypełnia on tym samym podstawowe założenie marki, pozycjonując ją względem wielonakładowych brandów, powszechnie dostępnych na półkach marketów.

Tak powstały kształt wypełniliśmy najlepszym, co ma do zaoferowania powiat piotrkowski – naturalnym rolnictwem, bliskością przyrody, czystym powietrzem i prawdziwą sielskością. Ciemny granat i złote dodatki – kolorystyka, której użył nasz grafik Mikołaj – dodały na sam koniec szczypty reprezentacyjnego charakteru.

Claim & ToV

To nieskomplikowane, a zarazem niezwykle uniwersalne hasło łączy w sobie największe atuty regionu i silnie koresponduje ze znakiem, jednocześnie pracując na wielu płaszczyznach – na czym zależało lokalnym urzędnikom. Claim Prosto z serca – umieszczony zarówno na opakowaniach lokalnych produktów, jak i w składzie dokumentacji inwestycyjnej – doskonale oddaje wartości i charakter nowo powstałej marki lokalnej.

Naszą rekomendacją dla mieszkańców regionu było także odważne stosowanie zwyczajowych nazw produktów i wsparcie ich lokalnymi, autentycznymi historiami. Na miejscu poznaliśmy m.in. panią Blankę Strzelczyk, która słynie z produkcji wyjątkowych lodów – „Kamieni”. Recepturę ich tworzenia jeszcze przed wojną opracował jej dziadek, stając się prawdziwym regionalnym celebrytą. Dzisiaj – blisko sto lat później – jego wnuczka z pasją kontynuuje rodzinną tradycję, regularnie zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Tak niezwykłe opowieści aż proszą, żeby podzielić się nimi ze światem, zaś oparte o staropolszczyznę nazewnictwo produktów pozwala jeszcze głębiej eksplorować ten ton komunikacji.  Taki właśnie rodowód zyskała „Złota Dziewica”, przyjęta przez mieszkańców niezwykle ciepło. Czym jest? To nic innego, jak staropolska nazwa nawłoci, z której produkowana jest tutejsza, notabene bardzo smaczna (!), złocista nalewka.

 

Wdrożenie

Po prezentacji naszej koncepcji mieszkańcy i samorządowcy powiatu piotrkowskiego szybko wzięli się do pracy. Urzędnicy pomagają teraz lokalnym producentom w doborze opakowań, ułatwieniu dystrybucji i spełnieniu formalności, a sami wytwórcy – dostrzegając ukryty dotychczas potencjał – z chęcią podejmują współpracę i aktywnie działają ramię w ramię z samorządem.

Dziś, znając mieszkańców powiatu, z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć:

Produkty z tego regionu mają szansę wkrótce zdobyć prawdziwy rozgłos!

You are good. Get better.
0

Twój koszyk