Ustawa Deweloperska PZFD - Publicon

Ustawa Deweloperska PZFD

Klient: Polski Związek Firm Deweloperskich
Wszelkiego rodzaju zmiany na rynku mieszkaniowym budzą obawy jego klientów. Deweloperzy niesłusznie przez kilka lat byli zaliczani do niechlubnej części firm bogacących się na słabej jakości oddawanych inwestycji oraz wątpliwych zapewnieniach o dbaniu o swoich kupujących. Ustawa deweloperska z 2011 roku miała wszystko jeszcze bardziej skomplikować - głos sprzeciwu pojawił się jednak ze strony Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Problemy deweloperów

Sektor deweloperski był postrzegany jako mało transparentny, kojarzony z bardzo wysokimi zarobkami właścicieli firm kosztem jakości inwestycji oraz obsługi klientów. W pierwszej dekadzie XXI wieku branża nie cieszyła się społecznym zaufaniem. Badania przeprowadzone przez Pentagon Research wskazały, iż najczęściej przypisywaną deweloperom cechą jest nierzetelność. Postanowiliśmy odkłamać wizerunek branży, której wiele negatywnych cech przypisywano niesłusznie.

Ustawa i jej skutki

W 2011 roku branża deweloperska przeżyła prawdziwe trzęsienie ziemi. W Sejmie pojawił się i przeszedł projekt ustawy dedykowanej deweloperom. Był to pierwszy dokument mający za zadanie regulować rynek mieszkaniowy, okazał się niestety pełen wad i kontrowersji. PZFD podjęło się konstruktywnej krytyki projektu, zbudowaliśmy angażującą dyskusję na ten temat. Nawiązaliśmy dialog z mediami, edukowaliśmy konsumentów w zakresie stosowania się do jej przepisów – stworzyliśmy dedykowaną podstronę, gdzie można było znaleźć kompendium wiedzy na temat ustawy, zorganizowaliśmy również cykl informujący o zmianach prawodawstwa z Gazetą Wyborczą. Został wystosowany list do ówczesnego Premiera RP – Donalda Tuska z informacją o zastrzeżeniach sektora deweloperskiego do nowej ustawy. Dzięki takiemu działaniu udało nam się poprawić wizerunek branży i zbudować pomost komunikacyjny między zrzeszonymi firmami, samorządami i agendami rządowymi.

Działania długoterminowe

Nasze działania prowadzone dla PZFD i sektora mieszkaniowego zostały dostrzeżone – w 2012 roku otrzymaliśmy Złotego Spinacza w kategorii Public Affairs & Lobbying. Od chwili wejścia w życie tzw. ustawy deweloperskiej warunki prowadzenia działalności w branży uległy dużej zmianie. Celem Związku było ujednolicenie procesu dostosowywania się do nowych przepisów tak, by efektywnie na rynku funkcjonowali zarówno inwestorzy, jak i ich klienci. Prace były prowadzone wielotorowo. Opiniowaliśmy informację Rady Ministrów na temat stanu funkcjonowania wspominanej ustawy, zaproponowaliśmy dla niej także funkcjonalne zmiany. Z początkiem roku 2015 – po ujawnieniu informacji o planowanej likwidacji tzw. otwartych rachunków powierniczych – podjęliśmy nadzwyczajne kroki celem ich utrzymania. Kolejne perturbacje związane z ustawodawstwem sektora deweloperskiego pojawiły się w drugiej połowie 2017 roku. Nowe mechanizmy i rekomendacje udało się wypracować podczas Konferencji Dni Dewelopera.

http://pzfd.pl/umowa-ustawa-deweloperska/

You are good. Get better.
0

Twój koszyk