W raporcie Mieszkanie 2028/2048 przedstawiliśmy trzy scenariusze przyszłości dotyczące sposobu życia i projektowania przestrzeni mieszkalnych w perspektywie kolejnych dekad. Publikacja jest owocem współpracy dziesięciorga ekspertów z różnych dziedzin: architektury, urbanistyki, technologii, kultury i socjologii. Badanie zostało również wsparte konsultacjami społecznymi.
Mieszkanie rozumiemy jako część osiedla i miasta, jako żywy i wciąż rozwijający się organizm. Stąd wybrana metoda – foresight, czyli prognozowanie oparte na wiedzy eksperckiej, analizie warunków zastanych, trendów i czynników zewnętrznych, które pozwala przewidzieć możliwe scenariusze, a w rezultacie tworzyć mieszkania, osiedla i miasta dopasowane do mieszkańców i ich potrzeb. Dzięki patrzeniu w przyszłość możliwe jest adaptowanie budownictwa do zmieniających się potrzeb.
W lipcu 2018 r. odbyły się łącznie trzy panele foresightowe – eksperckie i ekspercko–partycypacyjne.
Kolejne iteracje badania przeprowadziliśmy na grupie specjalistów, którzy nie mogli ze sobą uzgadniać odpowiedzi udzielanych w poszczególnych rundach. Do ich zadań, oprócz krytycznej oceny, należało również merytoryczne uzasadnienie poglądów. Po zebraniu wyników i ich analizie, prowadzący projekt przygotowywał kolejną wersję wywiadów uzupełniających obszar badania – dając tym samym początek jego kolejnym cyklom. Ich celem było wypracowanie konsensusu w ramach przedstawionych tez. Zdecydowaliśmy się na trzy zogniskowane wywiady grupowe w koniunkcji z panelami eksperckimi oraz kolportaż dwóch kwestionariuszy metodą CAWI.
W wyniku foresightu mieszkaniowego powstało 21 tez oraz 3 równorzędne scenariusze przyszłości: scenariusz „autonomiczne osiedla” nawiązujący do ekologicznej i administracyjnej samowystarczalności osiedli; „przestrzenie modułowe”, gdzie podkreślona została konieczność przystosowania przestrzeni życiowych do zmieniających się potrzeb mieszkańców oraz „techno-habitat”, który zakłada prymat technologii i jej wszechobecność, zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych.
Łącznie w badaniu wzięło udział 200 mieszkańców (konsultacje społeczne) oraz 10 ekspertów.
Po zakończonym badaniu przeprowadziliśmy kampanię informacyjną, mającą na celu zainteresowanie tematem mediów i podjęcie szerszej dyskusji na temat mieszkalnictwa. Drukowane wersje raportów trafiły do kluczowych mediów opiniotwórczych oraz branżowych.
Cały raport można pobrać na stronie: http://mieszkaniaprzyszlosci.pl